Ludzie i przedmioty

 

 

Tani druk i łatwa dystrybucja, przyczyniły się do tego, że w Polsce pojawiło się spore zainteresowanie self-publishingiem, czyli samodzielnym projektowaniem i wydawaniem książek. Dzieci kojarzą zazwyczaj książkę z podręcznikiem albo nudną lekturą szkolną.  Nie są świadome, że może to być swobodna forma wypowiedzi twórczej. Równocześnie obserwujemy powrót do praktyk opartych na działaniach manualnych i rzemiośle, wszak popularność zyskały warsztaty i projekty w duchu DIY (Zrób to sam). Z tego powodu zdecydowałam się zrealizować warsztaty książkowe dla podopiecznych i wychowawców Domu Dziecka nr 3 w Poznaniu.

Podczas przeprowadzonych przeze mnie warsztatów, które odbyły się w trzy kolejne soboty miesiąca zadaniem uczestników było wykonanie książki artystycznej (artbooka/zina) czyli autorskiego, eksperymentalnego wydawnictwa. Każdy uczestnik zrealizował je indywidualnie od samych podstaw. W przestrzeni Domu Dziecka zaanektowaliśmy salę na studio projektowo-graficzne, w którym znajdowało się: ksero, stanowiska pracy i stoły z materiałami takimi jak: stare książki pozyskane z bibliotek, najróżniejsze mapy, gazety, dzienniki, magazyny naukowe, stare podręczniki, przeźrocza.

Podsumowaniem projektu będzie wystawa zrealizowanych książek w Austriackim Ośrodku Kultury UAM w Poznaniu.

Formuła książki artystycznej czy foto książki stanowi istotny punkt wyjścia w odkrywaniu nieskończonego potencjału związków języka i obrazu w sztukach wizualnych. Technika kolażu pozwala z kolei na błyskotliwą i kreatywną wypowiedź twórczą, proponując alternatywne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość – wytrąca tak autorów jak i odbiorców z utartych schematów myślenia. Za pomocą prostych środków, tj. z użyciem gazet, map, przedruków i starych książek, autorzy tworzą prosty acz surrealistyczny świat.

Warsztaty opierały się na pracy z obszernym materiałem wizualnym  i tekstowym, penetrowały zagadnienia związane z wieloma dziedzinami i zagadnieniami sztuki: kolażem, fotokolażem, kserografią, książką artystyczną, art bookiem, instalacją, fotografią, podejmując dialog z tradycją poezji oraz poezją wizualną. Połączenie działań z pogranicza języka i wizualności, pozwala na badanie natury i materii słów. Te z kolei przefiltrowane przez osobiste doświadczanie zdarzeń i obrazów, doprowadzają do powstawania i tworzenia się nowych sensów i znaczeń.

Prowadzenie: Sylwia Czubała

Sponsor: Frey Wille

Partner: Konsulat Austrii w Poznaniu

 

 


<<< cofnij